Rasketõstuk
Raskekaalu maailmameistrid
Igaühele õige
H100 – H180 D, HT100 – HT180 D ja E100 – E180 seeria raskete kahveltõstukitega on Lindel igaks raskemaks tööks sobiv sõiduk. Lisaks saab tänu arvukatele varustusvõimalustele Linde rasketõstukeid täpselt kohandada vastavalt nende kasutuskoha nõuetele ja pakkuda juhile alati maksimaalset ergonoomikat.
Linde Material Handlingu rasketõstukid on jõudluse ja tugevuse kehastus igas rakenduses. Kas terasetööstuses, sadamalogistikas või paberitootmises: Kuni 18-tonnise kandevõimega Linde võimsaid Heavy Trucks rasketõstukeid kasutatakse kõikjal, kus on vaja vastupidavust ja jõudlust. Isegi kõige raskemad tingimused, nagu märg, porine või tolmune keskkond, hõõguvad tööstuslikud ahjud või miinustemperatuurid, ei ole väledate tööhobuste jaoks probleemiks.
Võimsate mootorite ja peaaegu hooldusvabade ajamite kombinatsiooniga tagavad Linde rasketõstukid eriti suure läbilaskevõime ka kõige nõudlikumates logistikakeskkondades. Lisaks pakuvad nad juhtidele selles sõidukisegmendis parimat igakülgset nähtavust. Juhikabiin, sõiduki veermik ja optimeeritud nähtavusega tõstemastid tagavad selge ülevaate igas suunas ja seega maksimaalse ohutuse kõikidel sõidumanöövritel, isegi täiskoormusel. Ohutust suurendavad ka arvukad uuenduslikud funktsioonid.
Rasketõstukid kõige nõudlikumaks tööks
Sisepõlemine vs elekter
Diiselmootoriga rasketõstukid H100 – H180 D ja HT100 – HT180 D avaldavad muljet oma jõudlusklassi madalaima kütusekuluga. TÜV Nordi sertifitseeritud jõudlustestis tehtud kulumõõtmised näitavad, et Linde raskeveokite mudelid tarbivad kuni 30 protsenti vähem diislit kui paremuselt järgmise konkurendi sõidukid. Samas pakub Linde koos E100 – E180 seeriaga elektri jõul töötavat sõidukivarianti, mis talub ka kuni 18-tonnist raskust ning ei jää seetõttu kuidagi alla isegi kõige võimsamale sisepõlemismootoriga rasketõstukitele.
End tõestanud elektritehnoloogia, mis on nutikalt kombineeritud
Elektriliste 10–18-tonniste veokite ajam põhineb Linde 8-tonnise elektritõstuki seerial, kuid kahekordse jõuülekandega: neli veomootorit, neli mootorit tõstehüdraulika jaoks ja kaks akusüsteemi tagavad piisava võimsuse igaks rakenduseks. Intensiivseks kasutamiseks on saadaval Linde liitiumioonakud, soodsamad plii-happeakud sobivad aeg-ajalt kasutamiseks. Elektrilised rasketõstukid on alternatiiviks eelkõige ettevõtetele, kellel on laadimisinfrastruktuur juba olemas või kellel on kõrged nõudmised jätkusuutlikkuse, kliimakaitse ja müra vältimise osas ka raske töö juures.
Ekraanil: Rasketõstukite ülevaade
Rasketõstukitega töötades on eriti oluline jälgida kogu aeg kõiki asjakohaseid sõidukiandmeid. Sel põhjusel on Linde rasketõstukid varustatud kõrge eraldusvõimega 7-tollise värvilise puuteekraaniga. Nii näeb juht kogu aeg kogu olulist teavet, näiteks koorma kaalu näidikut või paagi või laetuse taset, sealhulgas lisavarustusse kuuluva tagurduskaamera pilti. Puuteekraani kasutamine on väga lihtne ja intuitiivne.
Linde rasketõstuk: Omadused
KÄITLUS
Sisepõlemismootoriga rasketõstukid H100 – H180 D arendavad oma võimsust nn „nõudmisel“ põhimõttel. Sõiduk reguleerib mootori pöördeid automaatselt parajasti vajaliku võimsusega, nii et mootor saab alati hakkama minimaalse kütusekuluga. Tänu astmeteta muutuvale Linde hüdrostaatikale kiirendab juht sõidukit sidurit kasutamata või käike vahetamata.
Elektrilistes rasketõstukites E100 – E180 kasutatakse nelja võimsat tõstemootorit, millest igaühe võimsus on 25 kilovatti. Neli 18-kilovatist mootorit võimaldavad ka elektrilistel rasketõstukitel sama käitlusjõudlust kui nende diiselmootoritega versioonidel.
Kõigil rasketõstukite mudelitel juhib juht tõstekõrgust ja kahvli asendit lihtsalt, täpselt ja intuitiivselt Linde Load Controli abil. Kasutajasõbralik värviline 7-tolline puuteekraan pakub täielikku ülevaadet kõigist olulistest sõidukiandmetest.
ERGONOOMILISUS
Linde rasketõstukid on loodud maksimaalse mugavuse ja tervisesõbralike sõidutingimuste jaoks.
Näiteks ühendavad mitmed kummilaagrid juhikabiini veermiku ja mootori küljest lahti ning neelavad suurema osa vibratsioonist ja löökidest. Lisaks vähendavad hüdraulilise vedrustusega juhiistmed füüsilise koormuse miinimumini.
Kõikidel Linde rasketõstukitel on reguleeritava kõrgusega roolisammas, mida saab täpselt juhi järgi seada. Kõiki tõstefunktsioone juhitakse ergonoomilise kujuga juhtkangidega. Ergonoomilist töökohta täiendab valikuline pööratav juhiiste, mis leevendab tagurdamisel lülisamba koormust. Saadaval on ka võimas kliimaseade*.
*sisaldab fluoritud süsivesinikke
TURVALISUS
Kõikjal, kus tuleb vedada raskeid koormaid, on ohutus Turvalisus absoluutne prioriteet. Õhukesed mastiprofiilid ja suured aknad kabiini ustes võimaldavad suurepärast vaadet koormale ja töökeskkonnale, nagu ka suur tagaaken ja lame, optimeeritud nähtavuse vastukaal. Soomustatud klaaskatus kaitseb kukkuvate esemete eest. E100 – 180 puhul on akud täielikult veermikusse integreeritud, et hoida tahavaade juhikabiinist täiesti vaba ja sõiduki raskuskese võimalikult madalal.
Istme jälgimine blokeerib töö- ja sõiduhüdraulika kohe, kui juht istmelt lahkub. Tõsiste hädaolukordade puhuks on käetoe vahetus läheduses hädaseiskamislüliti. Rasketõstuki tagurdamisel hoiatab selge helisignaal jalakäijaid ja teisi sõidukijuhte.
HOOLDUS
Linde rasketõstukid on loodud maksimaalse mugavuse ja hooldussõbralikkuse tagamiseks. Kõiki olulisi komponente on võimalik kiiresti ja lihtsalt kätte saada, hooldada ja vajadusel kiiresti vahetada. Selleks on Linde lai teenindusvõrk kättesaadav ööpäevaringselt.
H100 - H180 D hüdrostaatiline otseajam töötab ilma siduri, diferentsiaali ja trummelpiduriteta, mis vähendab oluliselt hooldusvajadusi ja hoolduskulusid. Kuna plii-happe- ja liitiumioonakude vahel on võimalik vahetada ilma riistvara vahetamata, saab Linde E100 – E180 kiiresti ja lihtsalt kohandada muutunud töötingimustega.
Kõikidel sõidukivariantidel on hooldustöödeks hoolduskarp. Hooldustehnik saab karbi abil ligi pääseda erinevatele filtritele, akudele, pesuvedeliku reservuaaridele ja diagnostikapistikutele. Mootoriruumis töötamiseks saab juhikabiini elektrohüdraulilise pumba abil küljele või ettepoole kallutada.
ÜHENDUVUS
Kõikidel Linde rasketõstukitel on valikuline andmeedastusseade, mis edastab sõiduki andmed ettevõttesisesesse serverisse või Linde kesksesse pilvserverisse mobiilsidevõrgu või WiFi kaudu.
Lisaks saab Linde rasketõstukeid sõidukipargi haldussüsteemi integreerida. See võimaldab optimeerida sõidukite kasutust, planeerida täpsemalt hooldusvälpasid ja juhtida muid protsesse. Krüpteerides teavet mitu korda, tagab Linde vastavuse kõrgeimatele andmekaitsestandarditele.
Eeliste ülevaade
Optimaalne varustustase: erivarustus Linde rasketõstukitele
Paberirullidest betoontorudeni kuni sulateraseni: rasketõstukeid kasutatakse mitmesuguste ladustamis- ja transpordiülesannete jaoks. Lai valik lisaseadmeid ja kliendispetsiifilised lahendused tagavad, et igaks rakenduseks on saadaval õige rasketõstuk.
-
Mitme kaubaaluse klamber
-
Kandeõlg
-
Kahvli asendiregulaator koos lõppasendi külgnihutusega
-
Nivookompensatsiooniga kahvli asendiregulaator
-
Reguleeritava kõrgusega kahvlid
-
Toruklambrid
Mitme kaubaaluse klamber
Need võimaldavad korraga tõsta mitut kaubaalust ja seetõttu kasutatakse neid peamiselt seal, kus tuleb korraga transportida palju kaubaühikuid. Nende abiga suudavad rasketõstukid olenevalt mudelist peale võtta kuni kaheksa koormakandurit. See säästab mitu sõitu ja ideaaljuhul muudab mitme väikese tõstuki kasutamise üleliigseks.
Kandeõlg
Olgu need torud, rullid või poolid, rasketõstukid peavad sageli transportima õõnsaid esemeid, mida saab kõige paremini üles tõsta nende keskel oleva augu kaudu. Selleks pakub Linde erinevaid kandeõlgu. Need on saadaval erineva pikkuse ja kaaluklassi jaoks. Olenevalt vajadustest saab need paigaldada otse kahvlikandurile või kahvlite külge käiva ühendusega.
Kahvli asendiregulaator koos lõppasendi külgnihutusega
Olenevalt sõiduki mudelist ja rakendusest võib osutuda vajalikuks rasketõstukite optimaalne varustamine nende ülesannete täitmiseks sobiva kahvlikanduriga. Linde on oma multifunktsionaalse kahvlikanduriga selleks valmis. Selle abil saab isegi suuremahulisi koormaid hõlpsalt punktist A punkti B teisaldada. Lisaks lõppasendi külgnihutusega põhiversioonile on saadaval ka täiendava kahvli reguleerimise või individuaalse kahvli reguleerimisega versioonid.
Nivookompensatsiooniga kahvli asendiregulaator
Rasketõstukid peavad sageli oma koorma üles võtma ebatasasel pinnasel. Selleks pakub Linde spetsiaalset nivookompensatsiooniga kahvli asendiregulaatorit, mis võimaldab kahvlikandurit täpselt joondada koormale, mis ei asetse horisontaalselt. Kahvli asendiregulaator on saadaval nii integreeritud kui ka konksu külge kinnitatud kahvlitega.
Reguleeritava kõrgusega kahvlid
Teatud töötingimustes peavad rasketõstukid üles korjama kaupu, mida ei ole ladustatud ideaalselt horisontaalselt. Linde lahendab selle probleemi reguleeritava kõrgusega kahvliga, mille alguspunkti saab üles-alla varieerida kuni 10 sentimeetrit. Spetsiaalset seadet saab kombineerida igat tüüpi standard- ja nugakahvlitega.
Toruklambrid
Ümmarguste kaupade (nt torude) transportimisel on vaja täiendavaid ohutusmeetmeid, et vältida koorma maha veeremist. Linde pakub selleks sobivat toruklambrit. See takistab torude libisemist, muutes nende nõudlike koormate käitlemise lihtsamaks.
Uus ja kasutatud: ostke, rentige või liisige rasketõstukeid
KKK – korduma kippuvad küsimused rasketõstukite kohta
Mis on rasketõstuk?
Rasketõstukid ehk Heavy Trucks tõstukid on tavaliselt üle kümnetonnise kandevõimega vastukaalutõstukid. Erinevalt tavalistest kahveltõstukitest, mis on sageli ette nähtud kahe- kuni kolmetonnisele transpordimassile, saavad rasketõstukid kergesti hakkama väga raskete koormatega. Mõnel juhul mõistetakse rasketõstukite all ka teleskooptõstukeid või maastikutõstukeid, mis võivad kanda sarnaseid suuri koormaid. Üleminek maastikutõstuki (ka: suur rehviga tõstuk) ja rasketõstukite vahel on sujuv. Maastikutõstukid on optimeeritud välitingimustes kasutamiseks ka kõige raskemates tingimustes ning olenevalt mudelist suudavad täita ka väga raskeid ülesandeid.
Kui suur on rasketõstuki kandevõime?
Enamiku vastukaalutõstukite kandeõime on 1 kuni 8 tonni. Kuni 10-tonnise kandevõime puhul räägitakse tavaliselt kompakttõstukitest. Tõstukite mudeleid, mis suudavad tõsta suuri raskusi kaaluga 10–18 tonni koormaühiku kohta, peetakse rasketõstukiteks. Mõlemad kategooriad aga kattuvad kohati. Kuni 10-tonnise nimimassiga rasketõstukid on tavaliselt ikkagi kompakttõstukid.
Millised lisaseadmed on saadaval rasketõstukite jaoks?
Rasketõstukeid saab varustada erinevate lisaseadmetega, et optimeerida sõidukeid vastava kasutusvaldkonna jaoks. Tihti kasutatav lisaseade on mitme kaubaaluse klamber, mille abil saab olenevalt mudelist üles korjata kuni kaheksa koormakandurit. Toruklambrid, kandeõlad ja reguleeritavate piide ja nivelleerimisfunktsioonidega lisaseadmed on sageli kasutusel ka rasketõstukite sektoris.
Millised ajamitüübid on rasketõstukite jaoks?
Praegu töötab enamik turul olevaid rasketõstukeid diislikütusega. Vahepeal on aga turule tulnud ka elektriajamiga rasketõstukid. Veel paar aastat tagasi ei ületanud elektritõstukite kandevõime 5 tonni. 2018. aastal tõi Linde turule E60 – E80 seeria – esimesed elektritõstukid, mis suudavad tõsta kuni kaheksa tonni. Elektriliste rasketõstukitega E100 – E180 pakub Linde nüüd elektrilist varianti, mis kannab kuni 18-tonniseid koormaid ja suudab sammu pidada isegi kõige võimsamate sisepõlemismootoriga rasketõstukitega.
Kus kasutatakse rasketõstukeid?
Rasketõstukeid kasutatakse väga erinevates tööstusharudes. Neid kasutavad nii terasetehased ja laevatehased kui ka kaevandusettevõtted, masinaehitusettevõtted ning puidu- ja betoonitööstus. Rasketõstukeid leiab ka sadamatest, kus neid kasutatakse kaubakäitlemisel laevalogistikas. Nende tugevate sõidukite tõstejõudu kasutatakse ka lennukite ehitamisel ja hooldamisel. Siin on lühike ülevaade levinuimatest rakendusvaldkondadest:
- terasetööstus
- laevaehitus ja laevatehased
- sadamatööd (lastikäitlus laevanduses)
- lennukite ehitus ja hooldus
- betoonitööstus
- puidutööstus
- mäendus
- karjäärid ja kivimitööstus
- Metalli töötlemine
- Masinaehitus
- paberi valmistamine
- trükikojad
- taaskasutus
Mis rasketõstuk maksab?
Rasketõstukite hind on mudeliti erinev. Kogukulud sõltuvad muuhulgas sõiduki kandevõimest ja varustusest.
Kellel on lubatud rasketõstukiga sõita?
Rasketõstuki juhtimiseks on vajalik tõstukiluba. Auto juhiluba pole vaja. Noorematele kui 18-aastastele on vastukaalutõstuki kasutamine lubatud vaid teatud tingimustel ja järelevalve all.
Milliseid varustusvõimalusi pakub Linde rasketõstukite jaoks?
Igal seerial on erinevad mudelivariandid ja suur hulk varustusvõimalusi. Linde rakendab seda tavalises seeriatootmises. Lisaks pakub Linde ka kliendispetsiifilisi erilahendusi individuaalsetele vajadustele.
Millised on Linde rasketõstuki kasutuskulud?
Mudeli valik ja kasutusviis mõjutavad oluliselt seda, kui suured on töö- ja hoolduskulud. Põhimõtteliselt on Linde rasketõstukid oma kaaluklassis kõige kütuse- ja energiasäästlikumad ning nende hooldus- ja teeninduskulud on madalad. Linde H100 – H180 D ei vaja palju hooldust nõudvat pidurisüsteemi, kuna vähekuluva hüdrostaatilise piduri suletud õliring pidurdab sõidukit automaatselt niipea, kui juht jalad pedaalidelt võtab. Hüdraulikaõli on vaja vahetada ainult iga 6000 töötunni järel. Tänu hooldusvabadele mootoritele vajab elektriline versioon vaja vähe hooldust.