See brauser on aegunud. Meie veebisaidi täielikuks kasutamiseks palun lülitage üle teisele brauserile.

Liitiumioontehnoloogia ekspediitorfirmas Fritz

Partiide vaheajal vahelaadima
Linde Material Handlingu akutõstuki E16 kasutamine ettevõttes Fritz GmbH & Co. KG

Paindlikud, tõhusad ja tugevad: Ekspediitorfirma viis oma tiheda käidavusega Heilbronni segakaubalao tööstuslike tõstukite pargi pliihappe tehnoloogialt üle moodsale liitiumioontehnoloogiale.

Ülalt vaadates meenutab Fritz GmbH & Co. KG-s toimuv mesilastaru: iga paari minuti tagant saabub õuele veok, värav avaneb, rulluks tõuseb üles, kaup laaditakse maha või peale ja kohe on järgmise veoki kord. Tippaegadel teenindatakse siin Weinsbergi kiirteederistmiku (A6 ja A81) lähedal Heilbronnis umbes 140 veokit päevas, mis tähendab, et selles suure käidavusega logistikakeskuses käib 24 tunni jooksul sisse ja välja umbes 2500 saadetist. Mesilaspere võrdlus on kohane ka organiseerituse taseme tõttu – segakaubalao logistikaprotsessid on suurele käidavusele kohandatud ja sobivalt järjestatud. Eriti raskeks katsumuseks on, et pole täpset ajaakent, millal on lubatud kaupa kohale toimetada või ära viia.

See nõuab ekspedeerijatelt erakordselt palju paindlikkust. „Meie äri on paratamatult seotud suurte kõikumistega,“ selgitab Fritzi segakaubaveo valdkonnajuht Christian Czemmel. Sellele lisandub käideldavate kaupade ääretu mitmekesisus. „Lihtsalt öeldes käib meil sisse ja välja kõik, mis on postiteenusele liiga suur – alusel veetavatest kaupadest (kehahooldusvahendid, ehitusmaterjal või mööbel) ja võrekastides masinaosadest kuni lõppkliendi veebipoest tellitud rullmuruni.“ Käideldavate kaupade kogus ja sagedus muutub olenevalt aastaajast ja majanduskeskkonnast. Kohapeal kasutatavatele juhikohaga kaubaalusetõstukitele ja akuga vastukaalutõstukitele tähendab see tihti tellimuspõhist tööd ja ööpäevaringset valmidust. See logistikaprofiil on Linde Material Handlingu moodsale liitiumioonaku lahendusele nagu loodud.

Linde Material Handlingu akutõstuki E16 Heilbronni Fritz Grupis kaupa peale võtmas
Kaks Linde Material Handlingu liitiumioonakuga kaubaaluse tõstukit T20 SP kaupa peale võtmas.
Kaks Linde Material Handlingu liitiumioonakuga kaubaaluse tõstukit T20 SP Fritz Grupi laos töötamas.
Linde Material Handlingu akutõstuki E16 Heilbronni Fritz Grupis kaupa peale võtmas
Kaks Linde Material Handlingu liitiumioonakuga kaubaaluse tõstukit T20 SP kaupa peale võtmas.
Kaks Linde Material Handlingu liitiumioonakuga kaubaaluse tõstukit T20 SP Fritz Grupi laos töötamas.

Mis on nüüd parem?

„Poolteist aastat tagasi olid kõigil meie tööstuslikel tõstukitel pliiakud. Seejärel tuli 18 külmhalli seadet kavakohaselt välja vahetada. Istusime koos Hofmann Fördertechniku müüginõustajatega ühise laua taha, et optimeerimispotentsiaal üles leida,“ jutustab Christian Czemmel ning Heiko Weißert, kes on Linde võrgupartneri kliendihaldurina Fritz GmbH & Co. KG-ga tegelenud pea 20 aastat, lisab: „Kütmata halli madal temperatuur suurendab oluliselt pliihappeakude koormust, eriti talvel. Karmi kolmevahetuselise töö tõttu oli akuvõimsus tihti piiratud ja tõstukid pidid tavapärasest varem vahetusjaama sõitma.“

Jutt läks madalat temperatuuri taluvale liitiumioonile. „Lõpuks oli meie kulutõhususe arvutus selgelt liitiumiooni kasuks. Teadsime ka, milline tõstuki, aku ja laadimisseadme kombinatsioon siia kõige paremini sobib.“

Väärtusliku aja tark kasutus

Millised kriteeriumid viisid Fritzi uuendusliku energiasalvesti rajale? Töötajate tempot dikteerivad saabuvad või lahkuvad veokid: Kui ühe värava juurde 44-st saabub veok, laadib üks platvormveduk kümnest rambil kauba maha ja seab halli ritta. Töötaja tuvastab vöötkoodid skanneriga, mis näitab talle kätte vastavad ladustuskohad. Pärast kauba sisseregistreerimist ja sildistamist antakse ohjad vastukaalutõstukitega Linde E16 tegutsevatele kolleegidele, kes veavad kuni 1,6-tonnised koormad hallis ettenähtud kohtadesse. Niipea kui õuele saabub kaubale järele tulev veok (tihti veel samal päeval), on E16 jälle platsis, et treilerit laadida. Töö ajal tekkib alati ka lühikesi pause, mil tööstuslikud tõstukid on jõude. Lisaks regulaarsed vaheajad. Neid seisuaegu saab targalt kasutada – liitiumioonaku lühiajaliseks ja tõhusaks laadimiseks.

Parim häälestus

Akulaadijad asuvad strateegiliselt soodsates kohtades halli otstes reas tõstukite vastas – kokku 10 tükki. „Meie kriitiline teema oli võrguvõimsus. Tegime koostööd energiavarustusettevõttega,“ räägib Christian Czemmel. „Et üleminek liitiumioontehnoloogiale läheks võimalikult sujuvalt, pidi meil olema ettevõttesisestest protsessidest täpne ülevaade, et planeerida vajalikku võrguvõimsust ja energianõudluse jaotust päeva lõikes,“ lisab Heiko Weißert.

Edumudel(id)

Pärast enam kui 12-kuulist liitiumioontehnoloogiaga tõstukipargi kogemust on Fritzi segakaubalao bilanss üdini positiivne. Seadmed on töökindlad, piisavalt võimsad ja ökonoomsed. Lõppude lõpuks on liitiumioonseadmed pliiakudega võrreldes 30 protsenti energiatõhusamad ja säästavad ühtlasi väärtuslikku (personali)ressurssi: „Pliihappeseadmete puhul pidi olema akuvahetuseks ikka kätepaar juures, rääkimata sellest, et meil pidi alati olema täislaetud akusid ja eraldi vahetusruum. Kuna uued akud on pliihappe omadega võrreldes mitte ainult temperatuurikindlad, vaid ka täiesti hooldusvabad, on ka siin kokkuhoiu koht. Varem kulus sellele iga päev oma poolteist tundi tööaega. Ja kui kõik veel kokku liita!“ Pole ime, et logistikaeksperdi vastutusisikud kaaluvad kogu ettevõtte ulatuses liitiumioontehnoloogiale üle minna. „Ja mõni väidab veel, et keskmise suurusega ettevõtted pole uuendusmeelsed,“ naerab Christian Czemmel.

 Linde Material Handlingu liitiumioontõstuk E16 Fritz Grupi laos kaupa teisaldamas

Fritz GmbH & Co. KG

Peakorteriga Heilbronnis asuvat 1938. a rajatud ettevõtet Fritz GmbH & Co. KG juhib nüüd juba kolmas põlvkond. Pereettevõtte meeskonnas on kokku 672 töötajat, neist 103 Heilbronni segakaubalaos. Seal on kasutuses 18 Linde liitiumioonseadet – kaheksa liitiumioontõstukit E16 ja kümme kaubaaluse tõstukit T20 SP. Kõigil seadmetel on turvasüsteem Linde BlueSpot; lisaks kasutab Fritz tõstukipargi haldussüsteemi Linde connect:, sealhulgas juurdepääsukontrolli. Kõik seadmed on täisteeninduse liisinglepingus edasimüüjaga Hofmann Fördertechnik . Töö käib pidevalt mitmes vahetuses esmaspäeva öösel kl 1.00-st kuni laupäeva hommikul kl 7.00-ni.